Lašská běžecká liga 2020

Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice zorganizoval v roce 2020 již 27. ročník Lašské běžecké ligy. Do soutěže byly zařazeny tyto závody: Běh okolo Červeného kamene, Běh na rozhlednu Bílá hora, Běh na Červený kámen, Kolem Libotína, Tichavská tůňka, Žoržovy hrby, Běh Novojičínským parkem a Rybský trhák.

Pandemie koronaviru  značně ovlivnila konání sportovních akcí a tudíž i závodů  zařazených do letošního ročníku Lašské běžecké ligy. Z toho důvodu jsme museli operativně přeložit  konání plánovaných běžeckých akcí.

Za pozornost stojí zmínit se o nejvydařenějších závodech. Prolog soutěže odstartoval Běh kolem Červeného kamene. Po desítkách let jsme oživili konání tohoto běhu. Zřejmě i z důvodu, že řada pořadatelů v regionu vzhledem k pandemii zrušila své akce, jsme zaznamenali účast až 81 běžců. Tím jsme neporušili  limitovaný zákaz nařízení vlády. Náš Jakub Ambros potvrdil roli favorita a zvítězil na šestikilometrové trati v čase 21:47.

Dalším významným závodem byl Běh na rozhlednu Bílá hora, který se konal již podesáté. Na dvoukilometrovou trať s převýšením 197 metrů se vydalo rekordních 61 běžců, Hned od začátku diktoval tempo Jakub Ambros.  Do cíle doběhl v novém traťovém rekordu 9:02 min. a tím překonal dosavadní rekord Ondřeje Schwarze  9:21 min. z roku 2014.

Do LBL 2020 jsme zařadili  krosový závod Žoržovy hrby, který se běžel v terénu, po obvodu  zrekonstruovaného  stadionu Emila Zátopka. Muži jej absolvovali  6x a ženy 4x. Vítězný náš Ondra Dobiáš  zdolal tuto trať za 20:15 min. V ženách dominovala Veronika Srníčková  v čase 15:17 min. Zvolená trať závodu se běžcům líbila a proto zařadíme tento závod i v roce 2021 do LBL.

Ještě den před konáním Rybského trháku, jsme nevěděli, zda se uskuteční tento závod, vzhledem k tomu, že se z hodiny na hodinu  měnilo vládní opatření. Naštěstí nedošlo k výrazným změnám a tak jsme 10. října zorganizovali  uvedený  závod,  tentokrát  bez Běhu dětí. Na start se postavilo opět rekordní 50 členné běžecké pole. Roli favorita i tentokrát splnil Jakub Ambros, který ve vhodnou chvíli nasadil zvýšené tempo a zvítězil v čase 25:23.

Konečné pořadí Lašské běžecké ligy

V hlavní kategorii mužů  zvítězil několikrát  zmiňovaný Jakub Ambros s 225 body. Druhý byl  Milam Vinklárek s 149 body, který se stal  v závěru roku  členem našeho AK EZK. Pouze pět bodů za ním zaostal Tomáš Batrla  z Kunína.

Kategorii Masters (muži nad 40 let) ovládl zkušený veterán Petr Škrabánek z MK Seitl Ostrava s 210 body.Druhý byl náš  David Hanke.s 166 body. Třetí místo obsadil Dušan Olajoš z KPNP Rybí s 127 body.

V kategorii žen bylo na medailových pozicích těsné pořadí. Zvítězila naše Darina Krausová, se ziskem 168 bodů. Druhá se umístila Veronika Srníčková z Veřovic, získala 160 bodů a třetí  místo obsadila Helena Kovařčíková z Poličné se 153 body.

Celková  účast  běžců v rámci letošního ročníku LBL 2020 byla 461 běžců. Je obdivuhodné, že vzhledem k letošním náročným podmínkách  všechny závody LBL 2020 absolvovali  Darina Krausová, Jiří Linhart, Petr Škrabánek a Josef Kvita. Již tradičně se snažíme každý závod organizačně zabezpečit  tím vytvořit co nejlepší podmínky pro  konání  závodu. Tímto patří veliké poděkování Městskému úřadu Kopřivnice, za finanční a pořadatelskou podporu této akce!