Kilometrové tratě prověřily schopnost udržet vyrovnané výkony

První zářijový den pokračovala Lašská běžecká liga prvním ročníkem závodu na 3 × 1 km, kdy se každý kilometr běžel na jiném podkladě. Tento formát závodu se konával dle slov pamětníků již v minulosti a tímto rokem by měla být tradice obnovena. Celkem si jej přišlo vyzkoušet 35 běžců, kteří všechny tři úseky absolvovali v jednom rozběhu.

Trasa prvního kilometru vedla po silnici v tzv. Ptačí čtvrti pod stadionem Emila Zátopka. Úvodní pasáž byla z kopce a mnozí účastníci své tempo přepálili, na což doplatili nejen v závěrečných metrech, ale především ve zbývajících dvou kilometrových úsecích. To byl nejspíše případ i Marka Tretery (AC Sportguides Rožnov p. R.), jenž sice nestačil na našeho Kubu Ambrose, ale o sekundu porazil Robina Kramáře (Brose Run). Ve druhém kilometrovém závodě, který se běžel jako kros po obvodu stadionu, pak totiž doběhl až třetí se ztrátou deseti, resp. devíti sekund na Ambrose s Kramářem. Ti dva si to na čele rozdali o vítězství a opět byl lepší Kuba, ovšem o pouhou sekundu. Stejný boj a se stejným výsledkem mezi těmito dvěma běžci se pak odehrál i na dráze, kde proběhl závěrečný kilometr. Totéž umístění si pak pochopitelně rozdělili také v konečném hodnocení. Marek Tretera opět finišoval na celkovém třetím místě, které mu připadlo i v součtu tří kilometrů, svou kategorii mužů 40–49 let ovšem suverénně ovládl.

V ženách to byla jasná záležitost pro teprve patnáctiletou Annu Slívovou z našeho klubu a zatím se můžeme jen domnívat, kam sahají její možnosti. Vždyť časy 3:18 min., 3:28 min. a 3.16 min. konkurovala i mužům. Na druhém místě byla ještě po krosovém kilometru další juniorka AK EZ Ivana Machová, ale i ona možná přepálila „silnici“ a na dráze ztratila šest sekund na Magdalénu Drastichovou (MK Seitl Ostrava), která tak v celkovém součtu o čtyři sekundy obsadila druhou příčku, ovládla však kategorii žen 35–44 let.

Z běžců AK EZ ve svých kategoriích zvítězili kromě výše zmíněných Josef Kvita (muži od 70 let), Kristina Čablová (ženy 19–34 let) a Darina Krausová (ženy od 45 let), k tomu ještě přidali druhé místo Radek Raška mezi muži 40–49 let a David Hanke v mužích 50–59 let, třetí pak skončil David Mikala v kategorii mužů 19–39 let.