Bieg 5 stawow Myszków

V sobotu 4.6.2023 uspořádalo partnerské město Myszków již 44.ročník závodu Bieg 5 stawow. Běh pěti rybníků je jedna z nejstarších běžeckých akcí v Polsku, jejíž trasu zdolávají stovky běžců z celé republiky i zahraničí. Start a cíl se nachází v krásném areálu Dotyk Jury v Myszkowě, kde mají účastníci možnost si proběhnout  trasu různorodým terénem s nádhernými výhledy do okolí. Trasy, na kterých se běhá, jsou velmi náročné a jsou výzvou pro každého běžce. Vedou lesním, písčitým a trochu podmáčeným terénem s četnými překážkami, které je třeba překonat.

Město Kopřivnice dostalo pozvánku na účast několika běžců z našeho klubu. Tohoto závodu se zúčastnili Josef Kvita, Jakub Ambros, Kateřina Piechowicz, David Hanke, Martina Mazáčová, Michal Mazáč a Antonín Ambros. Organizátoři letos pozměnili skladbu závodních tratí. Na programu byla klasická 11-ti km vzdálenost, ale i nová půlmaratonská 21 km trať a dětské běhy. Počasí příjemné, 20 °C, slunečno. Všichni dospělí členové našeho klubu si vybrali půlmaratonskou vzdálenost, Míša a Tonda běželi dětské běhy. Konkurence byla kvalitní, jak v mužské, tak v ženské startovní listině. Závod byl dobře připraven. Drobnou nepříjemností byl start půlmaratonu (start byl 2x posunut ) a občasné značení trasy nebylo úplně ideální, Kuba si i něco málo zaběhl navíc. David taky 2x chvilku zaváhal kde běžet.

A jak jsme dopadli?
Kuba Ambros – 2. místo v kategorii (1:23:21) muži 31-45 let
David Hanke – 3.místo v kategorii (1:32:29) muži 46-59 let
Marťa Mazáčová – 1. místo v kategorii (1:39:08) ženy 46-59 let, 3.místo ženy absolutně
Katka Piechowicz – 3. místo v kategorii (1:52:12) ženy 31-45 let
Pepík Kvita– měl nejtěžší pozici, byl zařazen do věkové kategorie 60 let a výše. Skončil na krásném 8.místě ve své kategorii, s časem 2:08:39.

V závodě dětí nás reprezentoval Míša Mazáč a Tony Ambros. Míša běžel s dětmi z ročníku 2010 a 2011, na více než 500-ti metrové trati odvedl výborný výkon a z Polska si přivezl stříbrnou medaili. Tony si užil běh na 100 metrové vzdálenosti, kde nebylo vyhlašováno pořadí.

Závěrem bychom rádi poděkovali partnerskému městu Myszków za vřelé přijetí, pohostinnost a vstřícnost. Všem našim členům patří poděkování za výbornou reprezentaci nejenom klubu, ale i reprezentaci města. A našemu městu patří  za zajištění a vyřízení všech záležitostí kolem tohoto závodu.

DejvH & MM

K závodu nám řekli:

Kuba Ambros: Na závodech v Myszkowě jsem byl po sedmé a pokaždé mě překvapí těžký písčitý terén. Začátek pozvolný po silnici, ale následně nás čekal náběh do lesa a terénu. Držel jsem se v čelní skupince, kdy mi ale první dva závodníci po 5-ti km lehce odskočili. Jelikož se trasa hodně točila lesem, nevšiml jsem si na 7. km odbočky a zaběhl se o cca 2 min. Škoda, že mě na chybu neupozornil hasič, který se nevěnoval běžcům a pouštěl si hudbu na stanovišti. Neztratil bych cca 2 minuty a nepropadl se z celkově 3. místa na 5. Jinak organizačně včetně péče o nás ze strany partnerského města za jedna.

Katka Piechowicz: Polsko jsem si užila. Těšila jsem se na lesní běžeckou romantiku a dostalo se mi do sytosti. Terén to byl záludný a místy skoro plážový a nebylo jednoduché držet v písku rytmus. S časem jsem spokojena a víc jsem ani týden po Valašském hrbu nečekala. Díky za možnost zazávodit si v zahraničí v klubových barvách a těším se na další příležitost.

Pepík Kvita: Do Myškova jezdím dlouhá léta. Poláci vždy něčím překvapí. Tentokrát jsme běželi krosový půlmaraton. Každý, kdo běžel půlmaraton, ví, že dá zabrat a pokud se k tomu přidá náročný terén je z toho těžký závod. Kupodivu jsem ho zvládl bez pádu, kořenů bylo dost a ještě jsem se stihnul kochat malebnou krajinou. S umístěním jsem spokojen, startoval jsem v kategorii nad 60let. Nakonec běhat s takovou partou je radost moc všem děkuji🏃🏃🏃🏃🙋🙋👍🍸

David Hanke: Půlmaraton dost těžký. Vyzkoušeli jsme si snad všechny povrchy. Nejnáročnější byly písečné duny. Jinak příroda pěkná, počasí fajn. Někde od 8 km jsem si to užíval na morálku. Chyběla energie v nohách. Přesto čas není úplně špatný  na to, že pocitově to nebylo dobré. Bylo fajn vycestovat s parťáky a parťačkami z klubu a užít si pěkný běžecký den. Příští rok bych se rád zúčastnil znovu.

Martina Mazáčová: Nádherná, ale hodně těžká trať. Trošku mne překvapilo, že v lese se běhá po rovině, to tady v Beskydech rozhodně nemáme. Hodně zajímavé byly písečné duny na 11-tém km, ještě dnes mne bolí nohy… Krásný závod v krásném prostředí.