Běh na Červený kámen měl rekordní účast i překvapivé vítěze

Netradiční doba s sebou nese netradiční věci i situace a těch bylo při Běhu na Červený kámen, druhém díle Lašské běžecké ligy, který se za slunečného a teplého počasí konal ve středu 28. dubna, několik. Ačkoliv se ve stejný termín konala ve Frýdku-Místku Trojka na dráze, měl náš běh, opět brán jako „měřený trénink“, nejvyšší účast v celé jeho 28leté historii. Na 1 670 m dlouhou trať s převýšením 161 m se startem u koupaliště a cílem v nejvyšším bodě na tzv. okružní cestě nad Janíkovým sedlem se vydalo celkem 67 běžců. Stejně jako v prvním klání LBL na Libotíně se startovalo intervalově s půlminutovými rozestupy, tentokrát však po dvojicích.

Díky tomuto systému běhu a s tím spojenému zpracování výsledků až následující den tak bylo napínavé, kdo se stal celkovým vítězem i kdo si vybojoval umístění na stupních vítězů. Většina nejspíše čekala jako nejrychlejší běžce našeho Kubu Ambrose a mezi ženami Petru Pastorovou z MK Seitl Ostrava, ale ani jeden papírovou roli favorita nepotvrdil. Mezi muži všem vypálil rybník Jiří Kvita ze Štramberka, který dosáhl velmi kvalitního času 7:52 min., a raduje se tak z premiérového vítězství v LBL. Druhé místo obsadil výkonem 8:02 min. Milan Vinklárek z AK EZ Kopřivnice, Jakub Ambros skončil o čtyři sekundy  zpět na třetí příčce, o lepší čas se však připravil lehce pozdním příchodem na start.

Ještě překvapivější vítězku měla kategorie žen, respektive juniorek. Nejrychlejší totiž byla teprve patnáctiletá Anna Slívová, badmintonistka kopřivnického klubu, která dosáhla skvělého času 8:59 min (v celkovém pořadí desátý!). O 31 sekund tak za sebou nechala pětinásobnou mistryni ČR v maratonu Petru Pastorovou z MK Seitl Ostrava, vítězku kategorie žen 35–44 let, která se však potýká s problémy se zády. Další juniorka Nikola Chovanečková (r. 2005, TITAN TRILIFE Zlín) pak ztratila na ostravskou běžkyni pouhé dvě sekundy a skončila celkově třetí mezi ženami.

Z našich zástupců se ještě na stupně vítězů, které se však opět vzhledem k opatřením nevyhlašovaly, prosadili David Hanke, vítěz kategorie mužů 50–59 let (9:16 min.), Jiří Zátopek, druhý mezi šedesátníky (10:54 min.), Tomáš Jurák (9:12 min.), třetí v mužích 40–49 let, Darina Krausová, která vyhrála kategorii žen od 45 let (10:22 min.), a jediným účastníkem kategorie mužů od 70 let byl Josef Kvita (11:50 min.).