„Zátopek“ klepe na dveře

Běh  rodným krajem Emila Zátopka, je nejen významnou sportovní akcí, ale i připomínkou jednoho z nejlepších olympioniků na světě. Jeho 16. ročník se uskuteční v sobotu 22. září se startem v 11,00 hod. v Kopřivnici, rodištěm Emila Zátopka a cílem v Rožnově pod Radhoštěm místem jeho posledního  odpočinku.

Ohlédnutí za loňským rokem

Když  se nám předzávodní uzávěrky prihlásilo  230 běžců, nic nenasvědčovalo, že  bude vysoká účast. Navíc v den závodu pršelo. Proto bylo pro nás šokem, když se na startovní čáru postavilo  rekordních 254 běžců.

Město  Kopřivnice  každoročně zve na tento závod  běžce z partnerských měst. Vloni  nejpočetnější výpravu tvořili běžci z polského Myszkówa a slovenských Bánovců nad Bebravou.  Z obou měst přijelo k nám po devíti běžcích. Z francouzského města Trappes přijeli čtyři běžci a z německého Zwonitzu tři běžci. Suma sumárum účast 25 běžců z partnerských měst byla rekordní.

O tom, že si tento závod získal věhlas nejen u nás, ale i v zahraničí svědčí široká mezinárodní účast. Kromě našich  sportovních  nadšenců, přijeli také běžci ze Slovenska, Polska, Německa, Francie, Maďarska, Velké Británie  a Keni.

 

Vloni překvapil na BRKEZ  teprve dvacetiletý Marek Chrascina (1. Běžecký Jablunkov) se projevil jako vynikající stratég. Postupně předbíhal, své soupeře až na jednoho. Nestačil pouze  na  Villiho Kimutaie, který doběhl do cíle v čase 1:14:38 hod.  Pouhé dvě vteřiny za ním zaostal Marek Chrascina. Třetí byl Tomáš Lichý (1:15:53), kterému svědčí kopcovitý terén, což dokazují úspěchy v Lysacupu. Na vynikající šesté pozici doběhl náš Vašek Bitala ( 1:17:42). Vašek navíc  zvítězil ve své veteránské kategorii. Druhý ve své kategorii byl Saša Neuwirth (1:38:20) z našeho Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice. V minulosti keňané z Benedek Teamu suverénně obsazovali na tomto závodě veškeré pozice na stupních vítězů. Potěšujícím faktorem je, že se vloni mezi ně vklínili naši běžci. Kéž by to byl pozitivní signál do budoucna.

Novinkou loňského ročníku byla  týmová soutěž tříčlenných družstev. Pár dnů před závodem se zdálo, že o tuto ku nebude zájem.  Zlomový moment nastal tři dny před uzávěrkou přihlášek. Celkem se do této soutěže přihlásilo 13 týmů. Roli favorita potvrdil  Ondra Němec Team, který zvítězil  v čase 4:20:23. Druhé místo  obsadilo družstvo pod hlavičkou MK Seitl (4:32:57) i zásluhou toho, že se bratrům Šindelkovým podařilo ,,zlanařit“ do jejich sestavy Janu Klimešovou. Třetí místo  obsadilo partnerské město z Bánovců nad Bebravou (4:40:41). První tři týmy obdrželi  obrovské potravinové balíčky.Tato soutěž se uchytila. Věříme, že do budoucna projeví svoji životaschopnost a navíc bude běžce motivovat k účasti na závodě.

—————————————-

Aktuálně k letošnímu ročníku BRKEZ

Registrace  závodníků  byls spuštěna  2.7.2018 prostřednictvím webu http://beh-roznov.koprivnice.org/prihlaska-2018/ Pro prvních 300 přihlášených závodníků máme připravený bežecký batůžek! Přihlášeným nad tento počet bohužel nemůžeme garantovat upomínkové předměty ani startovní číslo s čipem.

Týmová soutěž

Vzhledem  k tomu, že se vloni osvědčil model této soutěže, chceme v ní pokračovat i letos. Tým je tříčlenný, ve kterém bude minimálně jedna žena. Všichni závodníci, kteří poběží v této soutěži se  musí  nejdřív zaregistrovat samostatně do hlavního závodu a pak se přihlásí elektronicky do týmové soutěže.  Věcné ceny získají  první tři  týmy.Podmínkou pro udělení  cen je minimální účast pěti týmů.

Stálice závodu

Všechny ročníky – nultý  až  patnáctý  ročník absolvovali pouze dva běžci  náš Miroslav Vrobel (Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice) a Jiří Engliš  (CVK Opava). Do roku 2016 tvořil  s těmito běžci  Zdeněk Zeman ( Všechovice) trio. Jeho absenci  zavinil řidič, který ho pár týdnů před závodem srazil dodávkou do příkopy a Zdeňka  těžce jej zranil.  Zdeněk se postupně zotavil a letos by se měl opět objevit na startu.

,,Pomalé šípy“ aneb  běžecká škola Saši Neuwirtha

Paní Dana Zátopková mi v minulosti několikrát sdělila myšlenku, že by by ráda viděla na našem závodě kondiční běžce. Vloni jsem oslovil Sašu Neuwirtha, bývalého reprezentanta ČR v maratonu a člena Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice, zda by se neujal funkce trenéra zájemců zúčastnit se závodu BRKEZ. Saša Neuwirth souhlasil s tímto nápadem. Od března se scházela skupinka deseti začínajících běžců a intenzivně trénovali. Protože nechtěli na sebe lákat pozornost, dali jsi jméno „ Pomalé šípy.“ Vzhledem k tomu, že tento tým vloni uspěl, se parta nadšenců rozhodla i letos pokračovat ve svém tažení pod taktovkou svého trenéra Saši Neuwirtha.  

Triexpert

Každý závodník obdrží u prezentace dárkový poukaz na nákup běžecké obuvi a běžeckého  oblečení, vybrané elektroniky a výživy se slevou 30% od 22.9. 2018 do 21.10 2018 ve všech kamenných prodejnách Triexpert v rámci ČR. Navíc u prezentace bude v sobotu od 8,00 hod. stánek  firmy Triexpert, kde si budete moci vybrat uvedené zboží.

Termínová kolize

Termínová kolize je strašák pro každého pořadatele. Když jsme vloni přihlašovali náš BRKEZ do Moravskoslezského poháru, vůbec nás nenapadlo, že se bude křížit v rámci kraje s konkurenčním běžeckým závodem.  A ejhle. Chybička se vloudila.Den po našem závodě, se v neděli 23. září  uskuteční Ostravský maraton. To, že se tento fakt negativně odrazí na účasti, se projevilo záhy. Ani jeden běžec z MK Seitl Ostrava  se nepřihlásil doposud na náš BRKEZ. O to víc nás mrzí, že my máme již od samotného vzniku 17 let  pevný termín…

Tahák Běhu rodným krajem Emila Zátopka v kostce

Startovné je 200 Kč. Každý závodník obdrží sportovní batoh. Na trati budou čtyři občerstvovací stanice. Navíc po doběhu v cíli si budou moci běžci doplnit kalorie a  v rámci startovného na ně čeká oběd! Běžci,to jsou nabídky, které stěží hledají konkurenci.Vzhledem k tomu, že časový limit závodu jsou tři hodiny, mohou si formu  otestovat i kondiční běžci. Proto neváhejte a přihlaste se na náš závod!

Žhavé novinky z přípravy na 16. ročník BRKEZ budu postupně doplňovat.

J i ř í   H a r a š t a

Označeno v Atletika dospělí, Reportáže
1 komentáře “„Zátopek“ klepe na dveře
  1. David Hanke napsal:

    Ahoj.
    Máte někdo zájem jít do týmu na běh EZ?
    David Hanke

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Dopiště správnou hodnotu *

Facebook
Partneři