Uganďan Kiprotich nečekaným vítězem olympijského maratonu

Oproti závodu žen vládly na dnešním olympijském závodě v Londýně mnohem příznivější podmínky. Především nepršelo. A tento fakt nahrával běžcům i divákům, kteří vytvořili bouřlivou kulisu podél celé tratě.

Na start se postavilo 105 vytrvalců. Trať závodu byla identická jako maratónská trať závodu žen.Tvořila ji 3,5 kilometrová smyčka v centru Londýna a tři osmimílové okruhy.

Na jedenáctém kilometru se začala krystalizovat čelní skupina. V ní hrál hlavní roli Keňan Kiprotich, který diktoval její tempo. Protože nikdo další se jej nesnažil střídat, postupně se odpoutal běžců na čele a vytvořil si padesátimetrový náskok.
Čas vedoucího běžce Kiprotiche na půlmaratonu 1:03:15 hod. napovídal, že může být pokořen i olympijský rekord.
Sedmičlenná skupinka za ním se taky roztrhala a od 23. kilometru ji tvořili tři běžci, kteří sehráli v závěru závodu významnou roli. Tvořili ji Keňan Kirui, Etiopan Abshero a Uganďan Kiprotich.

Po třicátém kilometru se vytvořil dvojblok keňanů W. Kiprotich, A. Kirui. Zdálo že Uganďan S. Kiprotich pomalu ztrácí. Opak byl pravdou. S. Kiprotich nečekaně nastoupil ze zadní pozice a záhy se odpoutal od keňského dua.

Postupně zvyšoval svůj náskok. Byl to především W. Kiprotich na kterého dolehla únava. Vždyť pětadvacet kilometrů běžel na čele závodu.
Zřejmě tento fakt sehrál dominantní roli. Na 40. km ( čas 2:01:12 hod.) měl druhý A. Kirui 19-ti vteřinovou ztrátu na vedoucího běžce.

Životní šanci již Stephen Kiprotich (Uganda ) nepustil a zvítězil v čase 2:08:01 hod. Druhý Abel Kirui ( Keňa ) doběhl za 2:08: 27 hod. a třetí Wilson Kiprotich ( Keňa) 2:09:37 hod.

V dnešním závodě reprezentoval Českou republiku Jan Kreisinger(AK Asics Kroměříž ). V květnu absolvoval na PIMu svůj první maratón výkonem 2:16:26 hod. a tím splnil olympijský limit.
Tenkrát jsem stál v cíli a sledoval Honzu. Věděl , že jde o vteřiny a proto v závěru nastoupil k drtivému finiši, který mu zajistil letenku do Londýna.

V přípravě nic nepodcenil. Koncem července byl na soustředění ve Svatém Mořici. Snažil se naběhat objem. Na olympiádu odletěl v pondělí 6.srpna, bohužel bez svého trenéra Róberta Štefka. Celou dobu pobytu se musel spoléhat na sebe. Před závodem si dal předsevzetí zopakovat svůj výkon z Prahy. Honza výrazně nezklamal, ani nepřekvapil. Doběhl na 87. místě v čase 2:25:03 hod.

Jan Kreisinger při doběhu na květnovém PIMu, kde splnil olympijský limit. Foto J. Harašta

Označeno v Reportáže
1 komentáře “Uganďan Kiprotich nečekaným vítězem olympijského maratonu
  1. VH napsal:

Olympijský maraton v Londýně jsem si nenechal ujít. Atmosféru závodu jsem se snažil zachytit svým foťákem. Na třech fotkách mé pozornosti neutekl ani Jan Kreisinger.