Etiopanka Gelanaová rozhodla v závěru o svém vítězství

Ženský maratón byl zařazen mezi olympijské disciplíny od roku 1984. V neděli ve dvanáct hodin SEČ se vydalo na trať závodu 118 běžkyň ze šedesáti krajin. Již od úvodu je doprovázel prudký liják, který naštěstí postupem času slábl a postupně se mezi mraky objevilo i sluníčko.

Trať závodu byla bez výraznějšího převýšení. Úvodní okruh byl dlouhý 3,5 km. Pak závodníce absolvovaly tři osmimilové okruhy se spoustou zatáček. Ze začátku se afické běžkyně nehrnuly dopředu. Tempo čelní skupinky diktovala Italka Straneová. Na třináctém kilometru se prodralo do čela trio keňanek a etiopanek. Vzhledem k tomu, že žádná z běžkyň se nesnažila tahat závodní pole na 32. kilometru se podařilo dostihnout čelní skupinku Rusce Petrovové.

Necelý kilometr před cílem nastoupila etiopanka Gelanaová a proběhla vítězně cílem v čase 2:23 : 07 hod..Tato běžkyně upadla na občerstvovací stanici a podřela si loket. Možná, že i tento moment ji vyhecoval a napomohl k jejímu vítězství…
Dobíhalo se v ulicích města.Škoda. Cíl na atletickém stadionu by byl divácky atraktivnější a určitě by si jej užili i závodníce. Druhá byla v těsném závěsu za 2:23 :12 hod. Keňanka Jeptoová. V závěru mírně ztratila kontakt s vedoucími běžkyněmi Ruska Petrovová, přesto si doběhla pro bronz v čase 2:23:29 hod.

Škoda, že Ukrajinka Smyrková vystupňovala tempo až v závěrečné fázi závodu. Do obrátky se držela na 25. pozici. Postupně se prodírala dopředu a nakonec skončila na krásném pátém místě v čase 2:24:32 hod.

Naše reprezentantka, čtyřicetiletá Ivana Sekyrová ( AK Sokolov )je ryzí amatérkou. Do Londýna se kvalifikovala na OH zásluhou výsledku na Rotterdamském maratónu 2:34:23 hod. Byl to její první životní závod na této trati!
Ivana v Londýně nezklamala. Z úvodu běžela na osmdesátém místě. Vystupňovala tempo a doběhla 67. v čase 2:37:14 hod.